Jaunimo g. 6, Igliauka, LT-69118, Marijampolės sav.(8 343) 24 641

Renginiai

Dalyvavimas respublikinėje gamtos mokslų konferencijoje

Renginio data: 2022 m. kovo 29 d.

Kovo 29 dieną III kl. gimnazistai Povilas Baltušnikas ir Matas Vaitiekūnas skaitė pranešimą „Mielių išskiriamo CO2 kiekio priklausomybės nuo temperatūros ir substrato tyrimas“ respublikinėje gamtos mokslų konferencijoje „STEBIU. KURIU. ANALIZUOJU“, kurią organizavo Panevėžio Juozo Miltinio gimnazija. 

Konferencijoje dalyvavo pranešėjai ir jų mokytojai iš 37 Lietuvos mokyklų. Buvo perskaityt net 68 pranešimai. Pranešimus skaitė 106 mokiniai.

Mūsų gimnazijos jaunieji tyrėjai: Povilas, Matas ir Simona, paraginti mokytojos Ilonos Prajarienės, Marijampolės STEAM centre atliko tiriamąjį darbą „Mielių lenktynės“, todėl galėjo parengti tiriamojo darbo pranešimą. 

Trumpai apie tiriamąjį darbą: Visi žinome, kad uodai ir kiti kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik skaudžiai gelia, tačiau perneša ir labai pavojingų žmogui ligų. Vienas iš būdų, kaip reguliuoti uodų populiaciją, – tai naudoti gaudykles, kurios pritrauktų uodus ir sumažintų jų populiaciją tam tikroje vietovėje. CO2 dujos, kurias išskiria kvėpavimo metu stuburiniai gyvūnai, yra vienas iš signalų, pagal kurį kraujasiurbiai vabzdžiai, pvz. įvairių rūšių uodai, suranda auką. Mokslininkams kilo mintis panaudoti biogeninį CO2, kuris išsiskiria mielių fermentacijos metu. Tik kilo nemažai klausimų: kokia temperatūra yra optimali mielėms augti, o kartu ir efektyviai išsiskirti CO2 dujoms? Ar galėtų tokia gaudyklė veikti, jeigu aplinkos temperatūra yra gana žema, pavyzdžiui, 15° C? Koks substratas yra tinkamiausias, kuriame mielės ilgiau išliktų gyvybingos ir daugintųsi, kartu išskirdamos CO2?

Šio tyrimo metu moksleiviai tyrė  temperatūros ir substrato įtaką mielių augimui.

Jaunieji tyrėjai pateikė tokias išvadas:

  1. Jutikliu išmatavome mielių ląstelių išskiriamo CO2 kiekį esant 20 , 8 ir 29 °C temperatūrai, kai naudojamas substratas gliukozė (C6H12O6).
  2. Intensyviausiai mielės kvėpavo esant 29 °Ctemperatūrai, kai substratas buvo 10 % gliukozės tirpalas.
  3. Jutikliu išmatavome mielių ląstelių išskiriamo CO2 kiekį, esant 29 °C temperatūrai, kai substratai buvo 10 % sacharozės (C12H22O11) ir krakmolo ((C6H10O5)n) tirpalai.
  4. Intensyviausiai mielės kvėpavo ir didžiausias išskiriamas CO2 kiekis esant 29 °C temperatūrai, kai substratas buvo 10 % sacharozės (C12H22O11) tirpalas.
  5. Tinkamiausias substratas uodų gaudyklei būtų 10  % sacharozės tirpalas, esant 29 °C temperatūrai.

II kl. gimnazistės – Gabija Arcikauskaitė, Viktorija Vanagaitė, Lauryna Gustaitytė, Ernesta Siginevičiūtė dalyvavo konferencijoje kaip klausytojos. Jos sėmėsi idėjų tiriamiesiems darbams ir kaupė patirtį kaip parengti pranešimus kitoms konferencijoms.

Kodėl verta dalyvauti konferencijose? Konferencijos -  tai ir naujos idėjos, ir veiksnys lemiantis karjeros kryptį, ir galimybė mokytis iš bendraamžių, ne tik iš mokytojų. Mokiniai, pristatę savo tiriamąją veiklą, pasidžiaugė savo debiutu, įgyta viešojo kalbėjimo patirtimi, galimybe pasimatuoti savo gebėjimus.

Konferencija, sukvietusi bendraminčius, aktyvina ir padrąsina juos prisidėti prie kokybiškai kitokio lygio ugdymo, kuriame mokiniai patys tiria, konstruoja, modeliuoja ir ieško atsakymų.

Rekvizitai

Marijampolės savivaldybėMarijampolės sav.
Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazija

Kodas: 290379840

Kontaktai

Telefonas: (8 343) 24 641

El. paštas: matucio.gimnazija@gmail.com

Adresas

Jaunimo g. 6, Igliauka
LT-69118, Marijampolės sav.

Vieta google žemėlapyje