„Pelėdžiukų“ grupė
„Spalvų savaitė“
Lapkričio 18-22 dienomis vyko „Pelėdžiukų“ grupės projektas „Spalvų savaitė“. Šiame projekte buvo naudojami įvairūs metodai, kurie skatina vaikus geriau pažinti spalvas, jas prisiminti ir įvardinti. Vaikai patyrė daug džiugių emocijų! Buvo spalvinga ir įdomi savaitė.
Tariame didelį ačiū tėveliams, kad pritarė šiam sumanymui.
Tarptautinė tolerancijos diena
Lapkričio 15 dieną „Pelėdžiukų“ grupė paminėjo Tolerancijos dieną. Su vaikučiais aptarėme žodžio „tolerancija“ prasmę ir reikšmę: tai pakantumas kitam, kitokiam. Tolerancijos dienos metu vaikai kūrė įvairiaspalvius vėjo malūnėlius, dovanojo juos draugui pasakydami komplimentą ar gražų žodį.
Pyragų diena
Lapkričio 6 dieną paminėjome „Pyragų dieną“. Vaikai klausėsi pasakojimo „Vištytės pyragas“, sužinojo, kam skirta ši akcija. Pasigardžiavę gardžiais pyragais, išėjome pasivaikščioti po Igliaukos apylinkes, aplankėme Šv. Kazimiero bažnyčią.
Moliūgiadienis
Spalio 30 dieną grupėje karaliavo ponas Moliūgas. „Pelėdžiukai“ klausėsi istorijos apie daržo karalių, tyrinėjo kas yra viduje, dėliojo savo vardo pirmą raidę iš sėklų, žaidė judrius žaidimus, dalyvavo estafetėse, ieškojo paslėpto lobio - moliūgėlio ir vaišinosi.
Artėjant rimties laikotarpiui pagerbėme tylos minute mirusiuosius.
Išvyka į Zuikių muziejų
Spalio 29 dieną „Pelėdžukų“ grupės ugdytiniai autobusu vyko į Sasnavoje įsikūrusį vienintelį Lietuvoje Zuikių muziejų. Prie durų vaikus džiugiai pasitiko muziejaus šeimininkė Zuikienė. Vos įžengę į muziejų, vaikai pavirto vardiniais zuikiais, o vėliau kepė zuikių pyragus, darė zuikių arbatą, klausėsi istorijų ne tik apie zuikius, Zuikių muziejų, bet ir apie Sasnavos miestelio kilmę, žaidė žaidimus. Zuikienė vaišino pačių vaikų iškeptais pyragaičiais, įdėjo lauktuvių namo.
„Ruduo ratuose“
Spalio 4 d. Pasiruošėme Derliaus šventei „Sūduvos kraitė 2024“. Vaikučių tėvelių ir viso kolektyvo kūrybinis darbas „Ruduo ratuose“.
Projektas „Tarptautinė šypsenos diena“
„Pelėdžiukų grupės vaikučiai dalyvavo projekte „Tarptautinė šypsenos diena“, kuri minima spalio 4 d. Ruošdamiesi projektui su vaikučiais diskutavome, kodėl šypsena svarbi, kas priverčia mus šypsotis ir kaip galime dovanoti šypsenas kitiems. Pasitelkę rudens dovanas, atsineštas iš namų (moliūgus) ir surinktas mokyklos stadione (lapus, kaštonus, giles, laukines kriaušes), sukūrėme linksmą mergaitę. Vaikai džiaugėsi savo rezultatu, buvo puikiai nusiteikę ieškodami rudens gėrybių.
Sveiki sugrįžę po vasaros atostogų!
Rugsėjo 2 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai linksmai leido dieną po vasaros susitikę su draugais: šoko, pasakojo, ką veikė vasarą.
Joninių šventė „Pražydo paparčio žiedas“
Visą savaitę (06-17 – 06-21) „Pelėdžiukų“ grupė paskyrė Joninėms: iš spalvoto popieriaus „armonikėlės principu“ vaikai lankstė paparčio žiedą, piešė jį, spalvino jonvabalius, šokinėjo per įsivaizduojamus Joninių laužus-kliūtis, iš ąžuolo lapų pynė vainikus.
Tėvo diena
Gegužės 31 dieną vaikučiai sveikino savo mylimus tėvelius su Tėvo diena, deklamavo eilėraščius, dainavo daineles, piešė jų portretus, rašė vardus ir gamino bitutes.
„Sudie, darželi“
Gegužės 31 dieną „Pelėdžiukų“ grupėje vyko išleistuvės į PUG „Sudie, darželi“ su animatoriumi Klounu. Sėkmės jiems tolimesniam kely, šiltos vasaros ir gerų atostogų!
Poezijos pavasarėlis
Gegužės 29 dieną ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai lankėsi poeto Anzelmo Matučio tėviškėje, kur dalyvavo Poezijos pavasarėlio renginyje: deklamavo poeto eilėraštukus, ragavo iš korio medaus, buvo apdovanoti medaliais ir padėkos raštu.
Sveikatos valandėlė-praktinis mokymas ,,Švarios rankytės“
Gegužės 23 dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija su ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikais aptarė rankų švaros svarbą. Vaikai mokėsi plauti rankytes pagal rankų plovimo schemą, diskutavo apie rankų plovimo svarbą, buvo supažindinti su rankų higienai skirtomis priemonėmis. Stebėjo ,,šviečiančius mikrobus“ ir bandė juos nuplauti nuo savo rankyčių. Pamokėlės metu buvo naudota mokomoji priemonė ,,Mikroorganizmai maišelyje“, kuri leido vaikams suprasti, kaip svarbu tinkamai plauti rankytes, nes kitaip mikrobai pasiliks ant rankyčių. Ši priemonė lavina vaikų higienos įgūdžius – skirta informuoti ir suvokti rankų plovimo svarbą kaip veiksmingą ir paprastą būdą užkirsti kelią plisti užkrečiamosioms ligoms.
Vaikai vieningai nutarė, kad su mikrobais jie nedraugaus ir kad labai svarbu plauti rankytes, kad jos būtų švarios, nes per nešvarias rankytes plinta įvairios ligos, o jie sirgti nenori.
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija Makackienė
Šventinis renginys „Vaikystės spindulėlis“
Gegužės 17dieną „Pelėdžiukų“ grupėje vyko šventinis renginys „Vaikystės spindulėlis“, skirtas Vaikų gynimo dienai. Visą savaitę vaikučiai pramogavo, patirdami daug džiaugsmo ir gerų emocijų: tapė svajonių drugelius, ant saulytės spindulių rašė savo norus, kieme piešė kreidelėmis, pūtė balionus, sportavo, rungtyniavo ir visi buvo apdovanoti medaliais. Šventę vainikavo vaišės lauke.
Šventinė popietė „Tau mano mamyte“
Gegužės 3 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai sveikino savo mamytes. Jie padainavo dainą „Tau, mano mamyte“ ir padovanojo joms po savo delniuką su gėlyčių žiedais, kuriuos pasigamino iš modulino.
Praktinis mokymas „Kvėpavimo labirintas“
Kvėpavimas mums reikalingas ne tik tam, kad gyventume, bet ir gali padėti nusiraminti, kai užplūsta stiprūs jausmai. Balandžio 25 d. „Pelėdžiukų“ ir „Bitučių“ grupių vaikučiai su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Aurelija išbandė kvėpavimo labirintą, kurio metu reikėjo pirštu vesti per labirintą ir kvėpuoti pagal šiuos ženklus:
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija
Balandis - švaros mėnuo
Balandis - švaros mėnuo, nes „saulutė šviečia, švarintis kviečia“, todėl šią savaitę su vaikučiais apie tai kalbėjome, gaminome Žemės „plaučius“- žydinčius medžius. Ant šviesos stalo dėliojome saulytę, gėles. Rūšiavome, klijavome iškirptas atliekas ant keturių skirtingų spalvų kartoninių konteinerių, darželio teritorijoje ir aplink jį rinkome šiukšles.
Sveikatos pamokėlė „Dėkingumo malūnėlis“
Dėkingumas - kelias į laimę
Balandžio 11 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai su visuomenės sveikatos specialiste Aurelija diskutavo-kalbėjosi, kodėl yra svarbu dėkoti, aptarė, kad dėkojimas suteikia malonių akimirkų tiek kitiems, tiek pačiam sau. Vaikučiai, išsirinkę po tris dėkingumo malūnėlius, turi pasakyti „ačiū“ (pvz. padėkoti tėvams, globėjams, kitam vaikui, padėkoti sau, saulei, medžiui, paukščiui ...). O atlikę užduotį turi nuspalvinti tos dienos dėkingumo malūnėlį.
Kas yra dėkingumas?
Dėkingumas dažniausiai asocijuojasi su žodžiu „ačiū“ ir santykiu su kitais žmonėmis. Jį išreiškiame daug kartų per dieną, tačiau dažniausiai per daug apie tai nesusimąstome. Dėkojame už dovanas, komplimentus, paslaugas ir kitus gražius mums nutikusius dalykus. Tačiau dėkingumo praktika – tai daugiau nei ištartas „ačiū“. Dėkingumą galime jausti žmonėms, materialiems bei ne materialiems dalykams, gamtos reiškiniams, įvykiams ir panašiai. Dėkingumas padeda jausti ryšį su kitais žmonėmis, gamta, aukštesniąja jėga. Kai sąmoningai praktikuojame dėkingumą, tai sukelia teigiamas emocijas, pilnatvės jausmą, laimę.
Dėkingumo nauda
Mažina nerimo ir depresijos simptomus. Dėkingumo praktikos mažina streso hormono kortizolio kiekį organizme, taip pat sumažina neigiamas emocijas, tokias kaip liūdesys, pavydas, gėda, frustracija ir panašiai.
Didina optimizmą. Optimizmas yra vienas iš svarbiausių rodiklių, parodančių, kaip mums seksis gyvenime. Jis turi daugiau įtakos nei intelekto koeficientas. Optimistams geriau sekasi darbe, santykiuose, jų sveikata geresnė. Kasdienė dėkingumo praktika gali padidinti optimizmą ir atnešti daug teigiamų pokyčių į įvairias gyvenimo sritis.
Stiprina laimės jausmą. Nežinau žmogaus, kuris nenori būti laimingas. Dėkingumas didina laimės jausmą ir padeda į kasdienius dalykus pažvelgti nauju kampu.
Padeda palaikyti gerus santykius. Kai išreiškiame dėkingumą kitiems žmonėms, gerėja tarpusavio santykiai. Kai jaučiamės dėkingi už žmones, kurie yra šalia mūsų, dedame daugiau pastangų, kad išlaikytume puikius tarpusavio santykius.
Stiprina fizinę sveikatą. Kai esame dėkingi už savo kūną, norime juo labiau rūpintis. Dėkingumą praktikuojantys žmonės dažniau reguliariai sportuoja, renkasi sveikatai palankesnį maistą, atsisako blogų įpročių bei dažniau profilaktiškai rūpinasi savo sveikata.
Stiprina imunitetą. Didelis stresas silpnina imuninės sistemos atsaką, tačiau dėkingumas mažina streso hormono kortizolio kiekį. Praktikuodami dėkingumą galime padėti organizmui greičiau įveikti ligas ir negalavimus.
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija
Velykinė šventė
Kovo 27 dieną vyko bendra velykinė „Pelėdžiukų“ ir „Bitučių“ grupių šventė - į svečius Velykinis atvyko Kiškutis su Kiškute. Su jais abiejų grupių vaikučiai šoko, dainavo, darė mankštelę, akvarele spalvino didžiulius kiaušinius, ieškojo paslėptų margučių o po to juos rideno. Atsisveikindami kiškučiai įteikė vaikučiams po velykinę dovanėlę.
„Nepriklausoma, laisva mūsų Lietuva“
Kovo 8 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikai paminėjo artėjančią Kovo 11- ąją. Kartu su auklėtoja daug kalbėjo ir diskutavo apie Tėvynę - jos praeitį ir dabartį, gamtos grožį. Šventiškai nusiteikę vaikai savo pagarbą ir meilę Lietuvai išreiškė giedodami himną, gamino trispalvę Gedimino pilį.
„Gurgu, gurgu į Kaziuko turgų“
Kovo 4-7dienomis „Pelėdžiukų“ grupėje šurmuliavo Kaziuko mugė, kurios metu vaikučiai džiaugėsi atėjusiu pavasariu, lankstė iš popieriaus pinigines mugei, prekiavo ir pirko mokydamiesi skaičiuoti ir pažinti pinigėlius, iš modelino lipdė riestainius ir vaišinosi Kaziuko mugės vaišėmis.
„Mano gimtinė – Lietuva“
Vasario 15 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai šventė Lietuvos gimtadienį. Vaikai dainavo dainą „Mano Lietuva“, kelios mergaites dainavo Maironio ,,Eina garsas". Pynėme trispalves apyrankes.
Užgavėnių šventė „Lūžo ledo tiltai“
Vasario 13 dieną „Pelėdžiukų“ grupėje vyko Užgavėnių šventė „Lūžo ledo tiltai“. Šįkart žiemą vijome kartu su „Bitučių“ grupės vaikučiais, gimnazijos PUG ir pradinių klasių mokinukais ir muzikos mokytoja Rasa Slabodiene. Smagiai šokome, dainavome, vaišinomės blynais ir sudeginome Morę. Dabar lauksime atšilimo ir pavasario.
Sveikatos pamokėlė „Sveikatą įtakojantys veiksniai“
Vaiko sveikatos raida prasideda nuo pat gyvybės užsimezgimo ir tvirtėja per visą ikimokyklinį bei mokyklinį amžių, todėl ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas šio amžiaus tarpsnio vaikams, formuojant jų sveikos gyvensenos įgūdžius bei ugdant atsakomybę už savo ir kitų sveikatos saugojimą.
Vasario 2 dieną „Pelėdžiukų“ grupėje vaikai su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste pokalbio-diskusijos metu aptarė, kas yra sveikata, kokie veiksniai lemia mūsų sveikatą. Prisiminė sveikos gyvensenos pagrindus. Atliko praktines užduotis.
Žmogaus sveikata priklauso nuo daugelio veiksnių. Žmogaus sveikatą lemiantys veiksniai yra šie:
Edukacinis filmukas ,,Šiuolaikinių technologijų įtaka vaiko sveikatai”
Sausio 18 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikams visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija pademonstravo Higienos instituto parengtą edukacinį filmuką „Šiuolaikinių technologijų įtaka vaiko sveikatai“. Pokalbio-diskusijos metu aptarė, kaip planuoti savo dieną, kad laikas, praleistas prie ekranų, neužsitęstų ir jo liktų fiziškai aktyviai veiklai bei kitiems pomėgiams. Aptarus kompiuterių ir mobiliųjų telefonų įtaką sveikatai, Aurelija pasidalino žiniomis apie galimus pavojus internetinėje erdvėje.
„Atmintis gyva, nes liudija“
Sausio 12-tosios rytą „Pelėdžiukų“ grupės languose sužibo atminimo žvakelės – gyvybės, šviesos, atminties ir vienybės simbolis. Su vaikučiais kartu pasiruošėme ir uždegėme pagerbdami žuvusius už laisvę. Pagerbėme tylos minute, klausėmės dainos „Laisvė“, žiūrėjome ištraukas iš dokumentinio filmo, kas vyko tą dieną. Gaminome gėlytes neužmirštuoles, nes jos yra simbolis, taip parodėme, kad vertiname Laisvės kovotojų auką ir esam dėkingi, jog šiandien galime džiaugtis gyvendami nepriklausomoje Lietuvoje.
Projektas „Trys kampai“
Sausio 9 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai dalyvavo projekte „Trys kampai“: kūrė savitas, originalias trikampio formas.
Projektas „Pažinkime žiemą per pojūčius“
Sausio 8 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai dalyvavo projekte „Pažinkime žiemą per pojūčius“. Vaikai dažė sniegą guašu, per langą stebėjo mokytojos eksperimentą su karštu vandeniu, kaip šaltyje vanduo pavirsta į didelį sniego debesį.
Susitikimas su Kalėdų seneliu
Gruodžio 20 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai sulaukė Kalėdų senelio su pilnu maišu dovanų. Vaikai jam šoko, dainavo bei deklamavo daug gražių eilėraštukų.
Sveikatos pamokėlė-praktinis užsiėmimas „Sveika mityba“
Lapkričio 24 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikams vyko pamokėlė su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste sveikos mitybos tema. Užsiėmimo metu aptarėme, kas yra sveika mityba, įvardinom pagrindinius sveikos mitybos principus. Pakalbėjome apie maisto produktus, kurių reikėtų valgyti daugiausia, prisiminėme „Maisto pasirinkimo piramidę“. Vaikai savo žinias pasitikrino žaisdami su mitybos kamuoliu, turėjo galimybę išvardinti maisto produktus ir įvardinti, kas yra sveika ir nesveika. Vaikučiai atskirai komandose pristatinėjo pasirinktas daržoves - tai buvo brokolis ir morka, įvardino, kas tai yra, apibūdino išvaizdą, diskutuodami įvardino, kam mūsų organizmui yra naudingi vieni ar kiti maisto produktai.
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija Makackienė
Sveikatos valandėlė „Emocijos ir jausmai“
Spalio 26 dieną „Pelėdžiukų“ grupėje visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija vedė sveikatos valandėlę „Emocijos ir jausmai“. Atrodo, emocijos – įgimtas dalykas, jaučiame ir tiek. Gebėjimas jausti, žinoma, yra įgimtas, bet atpažinti, ką jaučiame, išmokstame vaikystėje. Augdamas vaikas sužino, kokie jausmai tam tikroje situacijoje yra tinkami („nieko keista, kad tau taip liūdna, kai mama išeina“), įgunda valdyti savo emocijas („matau, kad labai pyksti, bet muštis nedera“). Emociškai bręsti vaikui padeda aplinkiniai žmonės – tėvai, bendraamžiai, draugai. Emocijos – neatskiriama mūsų vidinio pasaulio dalis, svarbus socialinio gyvenimo reguliatorius. Pagrindiniai šios sveikatos valandėlės uždaviniai buvo; išsiaiškinti kaip vaikas jaučiasi, kaip moka išreikšti vaidydami savo emocijas, pavaizduoti savo emocijas, apibūdinti ir įvardinti pateiktas emocijas.
„Pelėdžiukų“ grupės vaikai ant iš popieriaus iškirptų veidelių turėjo nupiešti savo veido išraišką, kaip jie šiuo metu jaučiasi, kiekvienas nupiešęs parodė visiems draugams savo emocijas, kurias visi kartu bandėme įvertinti ir apibūdinti. Vaikai ir mokytojos vaidino situacijas, iš kurių atpažino emocijas (linksmas, liūdnas, piktas, išsigandęs).
Teigiamos emocijos, šypsena akyse, džiugus veidas daro mus laimingus, o džiaugsmas ir laimė – būtina sąlyga sveikatai.
Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija Makackienė
„Rudens mandala“
Spalio 16 dieną „Pelėdžiukų“ grupės vaikai iš gamtinės medžiagos ir rudens gėrybių darželio kieme kūrė „Rudens mandalą“. Tai respublikinis kūrybinis projektas.
Pasaulinė košės diena
Spalio 10 dieną minima Pasaulinė košės diena. Jos tikslas – skatinti vaikų sveikos mitybos įpročius ir akcentuoti pusryčių košės naudą.
Štai kaip „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai šiemet minėjo šią dieną: rytas prasidėjo nuo nuotaikingos košės, papuoštos vaisiais.
Sveikatos valandėlė - praktinis mokymas ,,Švarios rankytės“
Rugsėjo 19 dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija su ,,Pelėdžukų“ grupės vaikučiais aptarė rankų švaros svarbą. Vaikai mokėsi plauti rankytes pagal rankų plovimo schemą, diskutavo apie rankų plovimo svarbą, buvo supažindinti su rankų higienai skirtomis priemonėmis. Stebėjo ,,šviečiančius mikrobus“ ir bandė juos nuplauti nuo savo rankyčių. Pamokėlės metu buvo naudota mokomoji priemonė ,,Mikroorganizmai maišelyje“, kuri leido vaikams suprasti, kaip svarbu tinkamai plauti rankytes, nes kitaip mikrobai pasiliks ant rankyčių. Ši priemonė lavina vaikų higienos įgūdžius – skirta informuoti ir suvokti rankų plovimo svarbą kaip veiksmingą ir paprastą būdą užkirsti kelią plisti užkrečiamosioms ligoms.
Vaikai vieningai nutarė, kad su mikrobais jie nedraugaus ir kad labai svarbu plauti rankytes, kad jos būtų švarios, nes per nešvarias rankytes plinta įvairios ligos, o jie sirgti nenori.